MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

Dovolená s karavanem? Tipy na první jízdu

Dovolená s karavanem? Tipy na první jízdu

Vyrazit poprvé na dovolenou s obytným vozem nebo s karavanem vyžaduje trochu kuráže. Na některé životní zkoušky se však dá připravit. A jízda karavanem k takovým zkouškám patří. Přečtěte si pár rad a tipů, na co se připravit a na co nezapomenout, než se vydáte na cesty.

Vyzkoušejte si řízení vozu

Jízda s velkým obytným vozem nebo s přívěsem je o poznání náročnější než jízda s běžným osobním vozem. Než tedy vyrazíte na dalekou cestu k moři nebo do hor, určitě si vyzkoušejte řízení v místě, kde je malý provoz a kde to dobře znáte. Najděte si velké prostranství a natrénujte si manévrování s vaší soupravou. Jízda s obytným vozem je přeci jen snazší než jízda s přívěsem. Necítíte-li se na jízdu s přívěsem, dejte přednost obytnému vozu.

Zvykněte si na velikost vozu a udržujte zdravý odstup

Zní to jako prkotina, ale zafixujte si nové rozměry svého vozidla - jeho délku, šířku a výšku! S osobním autem jste nikdy nemuseli řešit výšku všech možných mostů a viaduktů, to se teď změní. A nesložený satelit vás může zaskočit dvojnásob. Nikam se nežeňte a na silnici si udržujte bezpečný odstup od ostatních vozidel. Brzdná dráha velké soupravy je mnohem delší, než jste zvyklí.

Dvakrát si zkontrolujte povinné položky ze svého seznamu

Nalodit se na palubu a vyplout na moře evropských dálnic vyžaduje trochu času, hodně plánování a velkou pečlivost. Není žádná legrace shánět někde na Balkáně zapomenutý stan nebo náhradní duši na kolo. Podrobný seznam doplňujte a kontrolujte, a když už na něm máte všechno, zkontrolujte ho ještě jednou. I když obytné vozy a přívěsy nabízejí hodně prostoru, rozhodně nejsou nafukovací, a tak se nevyhnete složitému smlouvání, co ještě s sebou vzít a co raději nechat doma. Vždycky se něco zapomene, ale čím méně toho bude, tím lépe. Do kategorie „nezapomenutelné“ patří pasy, řidičáky, pojištění, doklady od vozu, mapy, karty do bankomatu i slevové do kempu a mnoho, mnoho dalších položek.


Zabalit, naložit, upevnit

S povinnou cestovatelskou výbavou souvisí i další, ryze praktická rada. Věci, které budete potřebovat až na konci cesty, klidně zaskládejte a zarovnejte hromadou bagáže. Ale nechte si při ruce všechno, co můžete kdykoli potřebovat. Je to rada banální, ale platí při balení batohu stejně jako při pakování karavanu. Velkou pozornost musíte věnovat i správnému upevnění všech zavazadel. Velký, těžký náklad je třeba dobře přivázat. Zajistěte všechno nádobí – pomohou vám různé utěrky a ručníky. Pozor na skříňky a šuplíky, ať vás při jízdě nic nepřekvapí.

Seznámili jste se dobře s obsluhou vozu?

V dobré půjčovně vám vůz podrobně představí a poučí vás, jak všechna zařízení používat. Pokud si nejste jistí, že jste všechno dobře pochopili a pochytili, nechte si to ukázat ještě jednou. Největší pozornost si zaslouží používání záchodu, plnění vody, vypouštění odpadu. Moderní auta jsou pohodlná a jejich obsluha je snadná, tak se toho zbytečně nebojte.

Sbírejte informace

Vyrazit úplně nablind je pro někoho samozřejmost a pro jiného nejhorší noční můra. Pokud patříte k té druhé skupině karavanistů, na cestu se pořádně připravte. Sbírejte potřebné informace o kempech, o poplatcích, o možnostech parkování, o cenách atd. Čím méně věcí budete řešit na místě, tím lépe. Spoustu užitečných rad najdete na internetu, chce to jen trochu trpělivosti. Existují diskuzní fóra zaměřená výhradně na cestování s karavanem a tam najdete odpovědi snad na všechny vaše otázky.

Plánujte klidnou cestu ne bitvu s kilometry

Je to lákavé, konečně vyrazíte s karavanem a v Evropě je toho tolik k vidění, ale plánujte uvážlivě. Nepočítejte s tím, že každý den urazíte stovky kilometrů, a pokud se chystáte na delší jízdu na jeden zátah, dělejte si pravidelné přestávky, během nichž si dokážete skutečně odpočnout. Velkou výhodu mají posádky, které se mohou při řízení střídat, ale pozor, dlouhé cestování unavuje všechny, nejenom řidiče.

Chcete to vyzkoušet? Auto si můžete nacenit, případně rovnou zarezervovat zde.